Wpływ wdrożenia HTTP/2 na działanie stron internetowych

wplyw_http2_na_szybkosc_ladowania_stron_www

Jaki wpływ na Twoją stronę internetową będzie miało wdrożenie protokołu HTTP/2?

Wraz z rozwojem szerokopasmowego internetu coraz mocniej branża IT stawia na optymalizację swoich działań, dążąc do usprawniania istniejących rozwiązań, dostosowując je do realnych potrzeb użytkowników internetu.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem przybliżającym działanie protokołu HTTP/2

Protokół HTTP/1.1 a HTTP/2Standard HTTP/1.1 przez blisko 20 lat już mocno wydaje się być przestarzały w kontekście aktualnie panujących warunków i wykorzystywanych zasobów do wczytywania stron www.

Z tego też powodu wielu administratorów stron musi sięgać po dodatkowe narzędzia usprawniające działanie serwisów – optymalizacja i minifikacja ładowania bibliotek skryptów, korzystanie z serwerów CDN, optymalizacja pojemności grafik wykorzystywanie pamięci podręcznej przeglądarek, włączanie kompresji plików i wiele innych technik stosowanych przez osoby zarządzające stronami.

Dlatego powstał nowy protokół pod pierwotną nazwą SPDY, opracowany przez giganta z Mountain View, który został następnie nazwany HTTP/2, który ma za zadanie zwiększenie prędkości przesyłania danych, a tym samym udostępniania stron internetowych użytkownikom znacznie szybciej niż dotychczas. Wsteczna kompatybilność z poprzednią wersją transmisji danych HTTP/1.1 zostanie zachowana.

Znaczenie protokołu HTTP/2 dla pozycjonowania stron internetowych

Z puntu widzenia pozycjonowania stron www – wdrożenie protokołu HTTP/2 może mieć spore znaczenie z racji coraz mocniejszego zwracania się Google w kierunku zwiększania prędkości ładowania serwisów, co może skutkować zwiększeniem ich widoczności w wynikach wyszukiwania organicznego.
Wdrażając protokół HTTP/2 należy pamiętać o wszelkich technicznych aspektach – przekierowania, linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym.

Również samo Google zapowiedziało wspieranie nowego rozwiązania HTTP/2. Ogłosił to John Mueller, wskazując na obsługę Googlebota dla najnowszego protokołu

Jakie zmiany niesie za sobą protokół HTTP/2?

  1. Brak dotychczasowego wielokrotnego pobierania i kolejkowania skryptów i danych z serwera. W nowym protokole całość ma następować jednocześnie, tym samym optymalizując czas ładowania
  2. Dzięki HTTP/2 nadaje priorytety ładowania się danych, co daje możliwość wpływania na to, który zasób załaduje się szybciej
  3. Wykorzystanie systemu binarnego – dotychczas protokół HTTP/1.1 komunikował się z serwerem w formie TEXT, co powodowało kolejne opóźnienia ponieważ system musiał tłumaczyć polecenia z ludzkiego języka na ten obsługiwany przez maszyny. Protokół HTTP/2 natomiast korzysta z systemu binarnego – zmniejszając tym samym potencjalną możliwość występowania błędów, wpływając na czas ładowania stron www
  4. Push z serwera. Informacje jakie otrzymuje użytkownik danej strony www, mogą być mu przesyłane z poziomu serwera
  5. Protokół HTTP/2 kompresuje przy wykorzystaniu HPACK nagłówki, zmniejszając tym samym ilość danych przesyłanych przez internet

Jak wdrożenie HTTP/2 wpłynie na pracę webmasterów?

  1. Możliwe będzie ładowanie plików z wielu subdomen, umożliwiając obsługę znacznie większej ilości połączeń
  2. Pliki graficzne zostaną skompresowane w 1, unikając tym samym wymuszenia pobierania kilku plików
  3. Łączenie skryptów CSS. Zarówno pliki CSS oraz Java Script będą łączone, tak by zmniejszać ilość wykonywanych zapytań do serwera
  4. Optymalizacja HTML – wszelkie pliki (CSS, JS czy grafiki) będą umieszczane w jednym kodzie HTML
  5. Kompresowanie plików cookie

Protokół HTTPS a HTTP/2

Przeglądarki z największym udziałem użytkowników (Chrome czy Firefox) będą wspierać protokół HTTP/2 tylko poprzez protokół HTTPS – znaczy to tyle, że właściciele witryn chcący przyspieszać swoje strony www, będą musieli wdrożyć jednocześnie protokół bezpieczeństwa HTTPS.

Jakie przeglądarki wspierają HTTP/2?

Protokół HTTP/2 wg serwisu Can I use (http://caniuse.com/#feat=http2) jest obsługiwany przez 76,08% przeglądarek w Polsce. Zastrzegając, że Internet Explorer nie wspiera nowej technologii – dopiero Edge na systemie operacyjnym Windows 10.

Podsumowanie

Szybkie strony to aktualnie podstawa prowadzenia biznesu w internecie. Użytkownicy mogą się zniechęcić zbyt wolno ładująca się stroną www i ją opuścić.
Dlatego wdrożenie HTTP/2 będzie się stawało w krótkim czasie priorytetem dla webmasterów przy tworzeniu stron www, jednocześnie pamiętając, że w tym celu niezbędne będzie wdrożenie protokołu HTTPS, zapewniającego bezpieczeństwo witrynie.

Share

Z branżą SEO/ SEM związany od 6 lat. W ciągu tego czasu przeszedł pełną ścieżkę zawodową kariery w agencjach marketingu internetowego oraz działów SEO w organizacjach, zaczynając do Młodszego specjalisty SEO do samodzielnego zastępcy SEO Managera w jednej z największych wrocławskich agencji, zajmujących się szeroko pojętym marketingiem 360. Wyspecjalizował się w audytach SEO, przeprowadzanych dla Klientów na rynku niemieckim. Od 2016 zarządza pracami działu SEO Penguinbehaviour. Równolegle rozwija się w pracach UX/ UI, analityce web'owej - mając na uwadze końcowy rezultat - wzrost ruchu na stronach www, wzrost świadomości o marce organizacji oraz wzrost potencjału sprzedażowego Klientów w Niemczech.

Wyślij